Maša Tonković Grabovac rođena je 1984. u Zagrebu¸ gdje je završila osnovno i srednjoškolsko obrazovanje. Godine 2007. diplomirala je psihologiju na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, gdje je 2013. i doktorirala s temom „Motivacijske i situacijske odrednice lažiranja odgovora na upitnicima ličnosti u selekcijskoj situaciji“ pod mentorstvom prof. dr. Željka Jerneića. Još na studiju počela je raditi kao stručna suradnica Centra za psihodijagnostičke instrumente. Od 2008. radi kao znanstvena novakinja, od 2014. kao viša asistentica, a od 2015. kao znanstvena suradnica na Katedri za psihologiju rada i ergonomiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, u čijem tematskom okviru se primarno odvijaju njena znanstvena i nastavna aktivnost.
Bila je predsjednica programsko-organizacijskog odbora 3. PsihoFesta te članica programsko-organizacijskog odbora još nekoliko domaćih i međunarodnih skupova. Osim toga, bila je voditeljica dvije ljetne škole za studente psihologije te je aktivna savjetovateljica Savjetovališta za studente Filozofskog fakulteta. Rado mentorira diplomske radove ali i samostalne istraživačke radove studenata, pri čemu su neki nagrađeni Rektorovom ili Dekanovom nagradom te objavljeni u međunarodno priznatom časopisu.
Uz doktorski studij psihologije, pohađala je petnaestak znanstvenih i stručnih edukacija u zemlji i inozemstvu, najčešće vezanih uz područje psihologije rada, strukturalno modeliranje i ostale složene analize podataka, vještine znanstvene komunikacije te kognitivno-bihevioralnu terapiju i druge tehnike savjetovanja.
Od zaposlenja aktivna je suradnica na znanstvenom projektu Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa "Ličnost i socijalno poželjno odgovaranje" pod vodstvom prof. dr. Željka Jerneića, a od 2014. i na uspostavnom istraživačkom projektu "Implicitna ličnost i radno ponašanje" pod vodstvom doc. dr. Zvonimira Galića, financiranim od Hrvatske zaklade za znanost. U novije vrijeme njen se znanstveni interes širi prema razvoju hrvatskog testa integriteta.
U koautorstvu ili samostalno objavila je desetak znanstvenih radova u kategoriji A1, nekoliko stručnih poglavlja te jednu znanstvenu knjigu. Podnijela je dvadesetak priopćenja na domaćim i međunarodnim skupovima. Osim toga, uredila je dvije knjige te konstruirala nekoliko novih, a na hrvatski jezik prevela i adaptirala nekoliko stranih, psihologijskih mjernih instrumenata. U lipnju 2015. godine izabrana je u znanstveno zvanje znanstvene suradnice.
Recenzira radove u časopisu Suvremena psihologija te na kongresima Europske udruge za psihologiju rada i organizacijsku psihologiju (EAWOP).
Za svoj znanstveni rad dva puta je nagrađena: 2006. Rektorovom nagradom za izvorni istraživački članak "Prepisivanje na ispitima: stavovi i ponašanje studenata" (Tonković, Turina, Loos), a 2012. nagradom za mlade znanstvenike od strane odbora međunarodne psihologijske znanstvene konferencije Alpe-Adria za samostalni rad "Are There Personality Traits That Predispose Applicants to Fake Noncognitive Measures in Personnel Selection?".
Dr. sc. Maša Tonković Grabovac, viša asist.
Soba: C-315, Tel. 4092-346
E-mail: mtonkovi3@ffzg.hr
termini konzultacija:
četvrtak 11,00-12,00
Maša Tonković Grabovac jedna je od urednica e-knjige "PsihoFESTologija: Ovo nije samo još jedna knjiga iz popularne psihologije" objavljene s ciljem popularizacije znanstvene psihologije u široj javnosti. Autorica je tri poglavlja u "PsihoFESTologiji", pet poglavlja u knjizi "Vodič za savjetovatelje u području psihološkoga savjetovanja studenata" te prikaza jedne knjige u stručnom časopisu.
Na Odsjeku za psihologiju bila je članica programsko-organizacijskog odbora nekoliko međunarodnih skupova (XX., XXI., XXII. i XXIII. Dani Ramira i Zorana Bujasa i XXXVII. Stress and Anxiety Research Society Conference) te suosnivačica i članica programsko-organizacijskog odbora dva nova skupa: "Psihologija rada u Hrvatskoj: prošlost, sadašnjost i budućnost" i "PsihoFest – festival primijenjene psihologije". Na 3. PsihoFestu programskom organizacijskom odboru bila je i predsjednica. Svake godine aktivno sudjeluje na Znanstvenom pikniku.
Sudjeluje u radu Savjetovališta za studente Filozofskog fakulteta u Zagrebu, gdje vodi individualna savjetovanja te osmišljava i vodi grupne radionice (Grupa za organizaciju vremena i zadataka; Kako početi raditi na karijeri već u studentskim danima i povećati svoju zapošljivost nakon fakulteta; Veze... Bezveze? – grupa za lakše snalaženje u bliskim odnosima). Završila je 2. stupanj kognitivno-bihevioralne terapije te još nekoliko stručnih edukacija vezanih uz druge tehnike savjetovanja.
Praktično iskustvo u području psihologije rada i organizacijske psihologije stekla je provedbom prijemnih ispita na više fakulteta te surađujući s nekoliko hrvatskih i multinacionalnih tvrtki. Godine 2010. položila je stručni ispit pri Hrvatskoj psihološkoj komori.
Članica je Hrvatske psihološke komore, Sekcije za organizacijsku psihologiju, Hrvatskog psihološkog društva, Hrvatske udruge bihevioralno-kognitivnih terapeuta te Europske udruge psihologije rada i organizacijske psihologije (EAWOP).