HR | EN

/uploads/a0/ac/a0ac812abcc43d137c908409ac921c41/anita12.jpg

Dr. sc. Anita Lauri Korajlija

izvanredna profesorica

 

Anita Lauri Korajlija 1994. godine upisala je studij psihologije na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Diplomirala je 1999. godine te iste godine upisala je poslijediplomski studij psihologije, završivši ga uspješnom obranom magisterija 2004. godine. U ožujku 2010. godine obranila je doktorsku dizertaciju s temom „Perfekcionizam i anksiozna osjetljivost kao rizični faktori za razvoj anksioznih smetnji: Kvantitativna i kvalitativna studija“ pod mentorstvom prof. dr. Nataše Jokić-Begić. Nakon diplome sudjelovala je na više stručnih i znanstvenih programa izobrazbe.

Od studenog 2001. godine zaposlena je kao znanstvena novakinja na Katedri za zdravstvenu i kliničku psihologiju Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu. U znanstveno zvanje znanstvenog suradnika izabrana je 2011. godine, a 2018. godine u zvanje višeg znanstvenog suradnika u znanstvenom području društvenih znanosti – polje psihologije, grana klinička i zdravstvena psihologija. U zvanje izvanredne profesorice izabrana je 2019. godine. 

Na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta od akademske godine 2017./2018. predstojnica je Katedre za zdravstvenu i kliničku psihologiju.

U preddiplomskim, diplomskim, specijalističkim i doktorskim programima studija psihologije sudjeluje u nastavi na više kolegija. Pod njenim mentorstvom obranjen je veći broj diplomskih radova na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta i Hrvatskih studija.  

Voditeljica je Savjetovališta Filozofskog fakulteta za studente u Zagrebu, te u njemu radi i kao savjetovateljica. Vanjska je suradnica Savjetovališta za žene Autonomne ženske kuće. 

Surađivala je na više stručnih projekata, održala je predavanja i radionice na stručnim skupovima psihologa, liječnika i farmaceuta te za širu javnost.

Članica je međunarodnog udruženja za istraživanje stresa i anksioznosti (STAR Society) te članica Upravnog odbora Hrvatske psihološke komore.

Od studenog 2001. godine Anita Lauri Korajlija zaposlena je kao znanstvena novakinja na Katedri za zdravstvenu i kliničku psihologiju Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu. U zvanje višeg asistenta izabrana je 2010. godine.

Tijekom rada na Odsjeku za psihologiju radila je kao znanstveni novak na tri istraživačka projekta financirana od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske:

Od 2001.-2003. - Psihosocijalna prilagodba djece nakon rata i podrška škole – voditeljica projekta prof. dr. sc. Vlasta Vizek-Vidović

Od 2003.-2006. - Biopsihosocijalne odrednice doživljavanja i ponašanja u zdravlju i bolesti – voditeljica projekta prof. dr. sc. Meri Tadinac

Od 2006. - Anksioznost i depresivnost u cjeloživotnoj perspektivi, te program Psihičko zdravlje u cjeloživotnoj perspektivi: rizični i zaštitni čimbenici – voditeljica prof. dr. sc. Nataša Jokić-Begić.

Od izbora u znanstveno-nastavano zvanje docenta sudjelovala je kao suradnica na više znanstvenih projekata:

Provjera modela manjinskog stresa na seksualnim manjinama u Hrvatskoj (2014)- voditeljica prof. dr. sc. Nataša Jokić-Begić.

Manjinski stres kod seksualnih manjina u Hrvatskoj - nastavak studije (2015)- voditeljica prof. dr. sc. Nataša Jokić-Begić. 

Standardizacija psihodijagnostičke procjene i praćenja transpolnih osoba (2016)- voditeljica prof. dr. sc. Nataša Jokić-Begić

Internet i zdravlje (2017, 2018 i 2019) - voditeljica prof. dr. sc. Nataša Jokić-Begić.

U 2020. godini voditeljica je projekta Internet i zdravlje u doba krize. 

Objavila je više od trideset znanstvenih radova u kategoriji A1 i A2. Podnijela je više priopćenja na domaćim i međunarodnim skupovima.  Članica je stručnog odbora časopisa Psihologija. 

U 2018. godini izabrana u znanstveno zvanje višeg znanstvenog suradnika u znanstvenom području društvenih znanosti – polje psihologija, grana klinička i zdravstvena psihologija.

Odabrane publikacije

Prnjak, K., Jukic, I., Lauri Korajlija, A. (2019). How Perfectionism and Eating Disorder Symptoms Contribute to Searching Weight-Loss Information on the Internet? Medicina, 55(10), 621-631. 

Hromatko, I., Tadinac, M., Jokic-Begic, N., Lauri Korajlija, A., Kotrulja, L. (2019). Evolutionary medicine perspective on coping style and health outcomes: an exploratory study, Homo, 70(4), 245–254.

Lauri Korajlija, A., Mihaljević, I., Jokić-Begić, A (2019).  Mjerenje zadovoljstva životom jednom česticom. Socijalna psihijatrija, 47, 449-469.

Lauri Korajlija, A., & Jokić-Begić, N. (2020). COVID-19: Concerns and behaviours in Croatia. British Journal of Health Psychology, doi:10.1111/bjhp.12425.

Petelinšek, A., Lauri Korajlija, A. (2020). Predictors of pharmacophobia, Health Psychology Research, 8(1); 42-46.

Begić, D., Lauri Korajlija, A., Jokić- Begić, N. (2020). Psihičko zdravlje liječnika u Hrvatskoj za vrijeme pandemije COVID-19 Liječnički vjesnik: glasilo Hrvatskoga liječničkog zbora, 7-8, 189-198. doi:10.26800/LV-142-7-8-32 

Blazev M., Blažev, D., Lauri Korajlija, A., i Blažev, V. (2020). Predictors of Social Physique Anxiety among Recreational Bodybuilders. Psihologijske teme, 29(3), 507-524. 

Jokic-Begic, N., Lauri Korajlija, A., Mikac, U. (2020). Cyberchondria in the age of COVID-19. PlosOne, 15(12), e0243704.

Jokić- Begić, N., Lauri Korajlija, A., Begić, D. (2020). Mental health of psychiatrists and physicians of other specialties in early covid-19 pandemic: risk and protective factors. Psychiatria Danubina, 32(3-4), 536-548

Lauri Korajlija, A., Slavcic, L. (2020). Online habits and perfectionism as predictors for cyberchondria. U: K. A. Moore & P. Buchwald (Ur.), Stress and anxiety – Theory, practice and measurement (pp. 43-66). Berlin: Logos Verlag Berlin GmbH.

Cjelovita bibliografija

https://www.bib.irb.hr/pregled/profil/21922?report=1

Sudjeluje u niz kolegija u preddiplomskim, diplomskim, specijalističkim programima studija psihologije te je nastavnica na doktorskom studiju psihologije na Odsjeku za psihologiju  Filozofskog fakulteta. Za nekoliko kolegija samostalno je osmislila program.

Na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu sudjeluje u izvođenju nastave na kolegiju Sociologija i psihologija prehrane

Završila je seminar Aktivno učenje i kritičko mišljenje u visokoškolskoj nastavi (Zagreb, 2004-2005), koji predstavlja stručnu izobrazbu iz metodike nastave usmjerene aktivnom učenju studenata, kao i radionicu Workshop for PhD supervisor (Zagreb, 2013). 

U akademskoj godini 2014./2015. bila je dva puta među 5 najbolje ocijenjenih nastavnika na Hrvatskim studijima prema studentskom vrjednovanju nastave (kolegiji Uvod u kliničku psihologiju i Klinička psihodijagnostika). 

Osim u nastavi, angažirala se u dodatnom radu sa studentima, te je do sada tri puta bila 2003. godine bila suvoditeljica Ljetne škole nastavnika i studenata Odsjeka za psihologiju (2003., 2004. i 2019. godine). 

Pod njenim mentorstvom četiri su studentska rada dobila Rektorovu nagradu, te su dva studentska rada dobila nagradu Bujasova značka za najbolji diplomski rad.  

Pod njenim mentorstvom izrađen je i uspješno obranjeno preko 50 diplomskih radova na Filozofskom fakultetu i Hrvatskim studijima. 

Dr. sc. Anita Lauri Korajlija, izv. prof.
Soba: C-318, Tel. 4092-089
E-mail: alauri@ffzg.hr
termin konzultacija:
prema dogovoru putem e-maila
Slobodna studijska godina 2021./2022.

Autorica je i pet poglavlja u knjigama i publikacijama, od kojih su dva objavljena u knjizi Primijenjena psihologija: pitanja i odgovori, koja predstavlja obaveznu literaturu za kolegije Odabrane teme iz primijenjene psihologije I i II. Jedno poglavlje objavljeno je u knjizi Vodič za savjetovatelje u području psihološkoga savjetovanja studenata, a jedno u knjizi Psihosocijalne potrebe studenata. 

Kao članica organizacijskog odbora sudjelovala je u organizaciji međunarodnog znanstvenog kongresa 39. EABCT kongresa u Dubrovniku, 2009. godine. 

Kao članica programsko-organizacijskog odbora sudjelovala je u organizaciji međunarodnog psihologijskog znanstvenog skupa 21. Dani Ramira i Zorana Bujasa. 

Sudjelovala je u organizacijskom odboru međunarodne znanstvene i stručne konferencije 37th STAR conference koja se održala u srpnju 2016. godine za što je dobila Posebno priznanje Filozofskog fakulteta. 

Voditeljica je Savjetovališta za Filozofskog fakulteta studente, te radi kao savjetovatelj.  Kao vanjski suradnik radi u psihološkom savjetovalištu Autonomne ženske kuće. Voditeljica je grupa psihosocijalne podrške u Udruzi amputiraca grada Zagreba. 

Surađivala je na više projekata Hrvatskog saveza slijepih te Autonomne ženske kuće. Održala je niz predavanja i radionica na stručnim skupovima psihologa, liječnika i farmaceuta, te studenata psihologije, medicine i nutricionizma. Redovito sudjeluje na festivalu psihologije PsihoFest s različitim predavanjima i radionicama.

Od 2012. do 2017. godini obnašala dužnost tajnice Sekcije za zdravstvenu i kliničku psihologiju HPD-a. Od 2013. godine članica je Povjerenstva za priznavanje inozemnih formalnih obrazovnih kvalifikacija pri Hrvatskoj psihološkoj komori, a od 2017. godine je i predsjednica Povjerenstva. U lipnju 2020. godine izabrana je za članicu Upravnog odbora Hrvatske psihološke komore. Dva puta je dobila Zahvalnicu Komore za doprinos u radu Hrvatske psihološke komore. 

Od početka pandemije volonterski radi na Mreži telefona za pružanja psihološke pomoći i za taj je angažman dobila posebno priznanje za volonterski doprinos u 2020. godini od strane Volonterskog oskara.